30 Ocak 2015 Cuma

Kraldan çok kralcı olmakGelişen teknoloji,değişen nesillerle birlikte çağımızın yeni hastalığı da ''Kraldan çok kralcı olmak'' şeklinde literatüre girmeli bence..

Öncelikle belirteyim ki blogumu açalı yaklaşık 1,5 sene oldu.Aktif olduğum zamanlarda oldu,olmadığım zamanlarda..Facebookta uzunca bir süredir yokum.Instagramı da blogum vesilesiyle açtım..İki ay oldu olmadı orada da bir aktifliğim söz konusu değil.Anlayacağınız sosyal medyayla aram pek sıkı fıkı değil.Arada bu hesaplara baktığım zamanlarda beni dehşete düşürecek durumlarla karşılaşıyorum.

Eğer ilgi çekici bir durumunuz varsa ünlü olmak dışında her şey olabilir örneğin;bir tasarımcıysanız ya da yurt dışında yaşıyorsanız biraz da kıvrak bir diliniz varsa fenomen olma yolunda adaysınız demektir.Her kim olursanız olun bu tutacaktır.Binler,on binler,beğeniler birbirini kovalayacaktır.Hele ki bir de yabancı sevgiliniz ya da kocanız varsa bu daha da fazla katlanacaktır..Bu durumun güzel tarafları olduğu gibi istenilmeyen tarafları olacaktır.Mesela kötü yorumlar almak gibi..Bazen öyle kötü yorumlar oluyor ki hatta bu küfür içerikli  bile olabiliyor.Haliyle insanın canını sıkabiliyor.Böyle bir durumda sizin müdahalenize gerek kalmadan çağımızın yeni gerekliliğinden ''fanlar'' çoktan yorum sahibine ağzının payını vermiş oluyor.
Ben de,tabi ki küfür içerikli,sürekli onun bunun özel yaşantısına burnunu sokan yorumlardan hoşlanmıyorum ve hesap sahibi kişiye hak veriyorum.Zaten artık hesap sahibi kişisinin müdahale etmesine gerek kalmadan onun sıkı taraftarları tarafından yuhalanma,kınanma,banlanma her türlü işlem gerçekleştiriliyor.hatta ağız dalaşına bile giriliyor..

Fakat öyle durumlar oluyor ki,ağlanacak halimize gülünecek cinsten..Gerçekten ''normal'' cinsten sayılacak yorumlarda bile bu sıkı fanlar hemen devreye girerek ''hayranı''olduğu kişiyi korumaya geçiyorlar.Örneğin paylaşılan bir kombin fotoğrafına ''ben bu kombine pembe çantayı daha çok yakıştırırım''demişse..Aman Allahım o yorumu yapacağına ölseydi daha iyi ! O noktada fanlar hemen devreye girerek analarından emdikleri sütü burnundan getirmeye ant içerler de ne olursa olsun hesap sahibi kişiyi korumayı kendilerine vatani görev sayarlar.O sırada da belki de hesap sahibi kişisinin bile umurunda olmayan bir durumdur..Hoş umrunda olsa bile nasılsa onun yerine muhattap olan zaman harcayan kişiler varken niye yorulsunlar bir daha değil mi?Sonra ver elini mahalle kavgası..Ağza alınmayacak laflar ardı ardına sayılır..Zaten millet olarak bazı şeyleri gözümüzde büyütmeye,yüceltmeye meraklı tipleriz ama bu ergenlik atarları da nerden çıkıyor cidden anlamıyorum.Hayır profillerine bakıyorsun ergen de değiller tabiri caizse kazık kadar tipler..

Birde benim anlamlandıramadığım bu insanlar bu kadar ''savundukları'' şeyleri,ne kadar tanıyorlar ? Ya da uğruna ağız dalaşına girdikleri kişilerden ne gibi beklentilere giriyorlar.Eminim bu kadar fanı olduğu kişi o hayranın bir güzel yorumuna bile cevap vermemiştir.Görmediğinden ya da zamansızlıktan olduğunu da zannetmiyorum.Sadece göz ardı ettiğinden ya da gözü alıştığından artık olağan hale gelmiştir.Ama fan bunu kesinlikle reddedecektir tabi o kişi kusursuzdur, hep iyidir,melektir..Artık o kişinin yaptığı her yanlış bile göze inen o perdeden dolayı doğru gözükmeye başlar..Koşulsuz şartsız savunulacak durum haline gelir..

Cidden öyle mi diye sorduk mu hiç acaba? Bu sanal dünyanın ön yüzünde her şey tozpembe gözükürken arka yüzünde de her şey o kadar saf ve pürüzsüz mü? O ölümüne savunulan kişinin de kusurları,yanlışları olabileceğini de aklımıza hiç getiriyor muyuz? 

Yaşadığım bir olaydan yola çıkarsam,özellikle Kore'ye gittikten sonra farkettim ki çoğu şey aslında bizler için imkansız değil.Evet benim için farklı gelişti ama bu hayali gerçekleştirmek sadece belki bir uçak bileti ve biraz da öyle çok lüks olmasa da kalınacak otellerin maliyeti kadar tutar hepsi bu.Orada kalmak,orada yaşamak düşünüldüğü gibi lüks bir şey değil.Hele ki bir sevgili yapmak hiç mi hiç zor değil..Ama yurdumuzun güzel insanları bunları yaşayamayacak olmanın verdiği bir umutsuzlukla doğru,yanlış her şeye o kadar sıkı sıkıya sarılıyor ve savunuyor ki bu durum insanı üzüyor..Bu sadece yurt dışına gitme mevzusu da değil.Hemen hemen her konuda kendini gösteriyor.Ben sadece kendi yaşadığım gördüğüm şeyden çıkarım yapmak istedim.

Her neyse inşallah yakın zamanda şu kraldan çok kralcılar kendilerine bir gelirde bizde görüntü kirliliğinden kurtulmuş oluruz.Yoksa buralar iyice çekilmez hale gelecek..


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder