30 Mayıs 2016 Pazartesi

İzlenmesi Gereken Bir Film:Neerja (2016)


Dün izlediğim bir bollywood filmi ''Neerja''.Fragmanını görüp vurulduğum bir filmdi.İzlediğim zaman beğeneceğime emindim ama bu kadar çok sevebileceğimi ve etkileneceğimi cidden düşünmemiştim.Muhakkak izlenmesi gereken filmlerden denir ya benim için öyle bir film bu.Senaryonun gerçek yaşanılan bir hikayeden alınmasından kaynaklı da olabilir bu safhada beğenmemin sebebi.


Film hakkında söyleyeceklerime geleyim.Neerjha Bhanot,23 yaşında,modellik yapmış,sonrasında bir havayolu şirketinde kabin memurluğu yapan bir kadındır.Başından mutsuz bir evlilik geçmiş fakat hayata tutunmaya devam etmiştir.Bir gün Hindistandan Pakistan aktarmalı Amerika'ya bir sefer düzenlenecektir.Filistinli bir grup terörist,Pakistan'da uçağı rehin alırlar.Pilotlar bir şekilde kaçmayı başarır.Fakat yolcular içeride mahsur kalır.Yetkililer ise bir türlü duruma çare olamamaktadır.Bu sırada ise Neerja Bhanot devreye girer.Yaptığı zeki hamlelerle,fedakarlıklarıyla yüzlerce kişinin hayatının kurtulmasını sağlar.


Film beni o kadar çok ağlattı ki hala yazarken bile gözlerim doluyor.Çok fazla spoiler vermek istemiyorum ama filmi izlerseniz duygularımı anlayacaksınız.
 Sonunda verilen mesaj ise biz ve bizim gibi toplumlara ders verecek nitelikte.Kadının toplumdaki yeri,kadına karşı tutunulan davranışlarla ilgili bir mesajdı.Neerja,göstermiş olduğu kahramanlıkla ki bu olay sonrasında madalya da veriliyor.Bu işlerin cinsiyetle ya da ırkla alakalı olmayacağını tamamiyle kişilik ve vicdan meselesi olduğunu gösteriyor.Bollywood filmlerinin her seferinde doğru tespitlerle verdikleri mesajlara gerçekten bayılıyorum.Kaliteli filmler yapmalarının yanı sıra hikayeyi ''Amerikanvarileştirmeyip'' bize sundukları için gün geçtikçe büyüyen bir sektör olduklarını düşünüyorum.
Başrolde de Sonam Kapoor oynuyor ve gerçekten güzel iş çıkarmış.Bunu da söylemeden geçmeyeyim.

Belki bundan sonra biraz spoiler olacak uyarayım;
Gerçek hayatta Neerja'yı merak edenler içinde bunu eklemiş olayım.Cidden çok güzel değil mi? Neerja'nın hikayesi gerçek bir olay.Kendisi birçok kişinin yapamayacağı fedakarlıkları yaptı ve kendi hayatını hiçe saydı.Kendisi benim için ve hikayesini bilenler için gerçek bir kahraman.Kim bilir bizim ülkemizde de ne büyük fedakarlıklar,olaylar oluyor.Bunların kaçta kaçı bize yansıyor.En fazla haberlerde bir 5 dakika izliyoruz ve geçip gidiyor.Bu hikayede film olduğu için farkındayız.Hayat işte..

Neyse beni derinden etkileyen bu filmi muhakkak izleyin diyorum.Bana da yorum atmayı unutmayın:)


5 yorum:

 1. Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 2. bu arada kpps girdiydin dimi? -yanlış hatırlıyorsam affola.- nasıl geçti?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hoşbulduk canımm^.^
   Vallahi senin şu nağmeli sözlerine hastayım.Nerden buluyorsun ediyorsun he biraz da bana ver o yetenekten :)) İzle bu filmi,kaçırma derim ama yanına bir rulo selpak al:D
   Kpss'ye gireceğimi sölememiştim sanki ya sölemişmiydim hatırlamıyorum ama girdim hakikaten :D Yaptım yapabildiğim kadar ama sınav heyecanıyla yapamadıklarım var.Onlara çok üzülüyorum.Mükemmel olmasa da çok da fena değildi sanki aradayım anlayacağın.Umarım hayırlı bir sonuç olur..

   Sil
  2. sen öyle yazınca bende emin olamadım demiş miydin dememiş miydin :)) ama her halükarda geçmiş olsun, inşallah gönlünce olur sonuçta.

   Sil